Kaj kuhate na morju?

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

28. jun 2007 13:05

nola je napisal/a:
Gotovo boste pekli na žaru, no, ko bo glavna jed pečena, žerjavica pa še živa, daj na rešetko na tenko narezane cukete (melancane, paprike itd). Medtem, ko se pečejo, na olju poduši nalistano čebulo, pa dodaj še malo česna, lovorjevih, pomarančnih ali pa mirtinih listov (kar pač raste v okolici), malo žajblja ali rožmarina in malo peperončina. Zalij s štamperlom kisa, ko povre, dodaj še kozarec ali dva vina in malo vode. Posoli, popopraj in pusti da vre nekaj minut. Zelenjava bo medtem ravno prav zapečena, naloži jo v skledo in polij z vročo marinado. Če je pri roki, dodaj še malo bazilike, peteršilja ali drugega zelenja. Jed je boljša, če odstoji, vsekakor jo poskušaj ubraniti pred jedci vsaj kakšnih dvanajst ur. Odlična je kar tako, za točanje lahko spečeš nizek kruh v svojem picopekaču, lahko pa jo ojačaš s feto ali še dosti bolje, s kakšnim lokalnim sirom, jajci itd. Dobro gre skupaj tudi z bruschetto (popečenim kruhom, natrtim s česnom in politim z oljem), ki jo, če kakšen košček ostane, lahko naslednji dan ponudiš kot juho - v najbolj asketski varianti zaliješ kruh s tako imenovano kamnito juho, dodatki so pa itak neomejeni - od zelenjave, školjk, ribe, sira, vina - vsakega posebej ali vsega skupaj. nola

 

Kako in kakšen kruh spečeš v picopeku?? 

 

Drugače pa pri nas tudi nič ne kompliciramo, Jemo takrat, ko smo res lačni. Najraje kako lokalno hrano (nič ne nosim s seboj). Na morju so to seveda ribe na sto načinov, zelenjava, bogate solate, testenine in riž s preprostimi polivkami, pa kak piščančji ali puranji file, na hitro popečen. Juh, zrezkov, golažev ipd. jedi ne kuham. Mi tudi na misel ne pride. Skratka preprosta kuhinja, po trenutnem navdihu.

Julija

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

28. jun 2007 14:02

Vsi ki pripravljate hrano v pico peku, ali za to potrebujete veliko olja, ne maram namreč ocvrte hrane, že dalj časa pa me mika ta pico pek, vendar se bojim da bo še samo en osamljen aparat v hiši Hobotka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jun 2007 14:14

Dragička, se strinjam, da je treba skrbeti za familijo. Samo eni to delajo čisto mirno in rutinirano, ene ženske pa iz tega delajo gledališko predstavo, ki ima, blago rečeno, slabo dramaturgijo, preveč dejanj in prekratke odmore. Meni so bile take bejbe v otroštvu strašljive, zato v odrasli dobi izbiram take oblike počitnikovanja, kjer takih dramatičark praviloma ni. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

28. jun 2007 14:25

Dragička, jaz sem vendelino malo drugače razumela. V stilu, da ni tereba celemu kampu vedeti, da jaz povprašujem svoje otročaje že ob sedmihzjutraj, kaj bodo jedli za kosilo... 

 

ma vendy, pojdi se solit, jaz nisem vedela, kako bi to povedala, kar si ti. Tudi jaz sem v minulh 20 letih prehranjevala pleme (tudi po 10 nas je bilo istočasno na morju), pa ni cela plaža vedela, kdaj sem frocu jogurt zbasala v usta ali je bil zadovoljen s suho žemljo, ki jo je sam od nekod zbrskal.

Tudi v kuhinji nisem stala ves dan, ko smo pa že kuhali, je delal vsak nekaj. Nsiem bentila nad petimi kg kropmpirja za oliput, ampak so to naredili otročaji, za nagrado so nam pa lahko zabili dva gola na bližnjemt ravniku.

Tako kot si rekla, gre tudi brez dramatiziranja. Dopust je dopust, ne pa teater. Mamamia

mamamia

neznan uporabnik

28. jun 2007 16:04

mi ponavadi na morju jemo kakšne juhe na hitro, ker v tisti vročini ti res ne paše veliko jesti... lp lovebeyba

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

28. jun 2007 16:56

Bravo Dragička,tako je ko so enkrat tuki otroci je treba drugače gledat na dopust....jaz pa komaj čakam ...še 12 dni in gremo,hrano pripravim že doma in zamrznem in jemo enako kot doma,zjutraj je na sporedu čokolino,evrokrem,marmelada in ne mine 2 uri je že lakota,pa vržemo v lonec kakšno župco....sploh se ne sekiram,sploh ne vem kaj bi počela na morju če še otrok ne bi bilo zraven,ja nimam kaj že 17 let sem v tem in mi je preprosto rečeno všeč....na morje grem kot prvo zaradi otrok....men ni do kakšnih žurk....potem gremo avgusta še 1x-jaz in hčerki ter se teden dni crkljamo.....no kakor za koga men je tak način življenja super. Ko pa bojo otroci odjadrali od doma potem se pa ne bo več splačalo kuhati na morju samo za naju. kuharca37

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. jun 2007 17:54

Kako in kakšen kruh spečeš v picopeku? Govorim na pamet, ker nimam picopeka, predpostavljam pa, da če je namenjen peki pic, ki so kruh, obložen s takim ali drugačnim nadevom, lahko v njem spečeš tudi testo brez dodatkov. Testo za pico ali pa za focaccio, slednjo dostikrat spečem na žaru in je prav dobra, v picopeku bi bila pa gotovo odlična. nola

Zoda  

član od: 8.5.2007

sporočila: 25

28. jun 2007 20:40

Naša hrana na morju - zrezki v smetanovi omaki, testenine, solata - pica, solata - morska rižota, solata - testenine z jajci in slanino, solata - kitajska ponev, riž, solata - ribe, pečen krompir. solata Če pa smo zvečer lačni si naredimo palačinke, omlete, testeninsko solato,... Mogoče se bom še kaj spomnila. Zoda

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

28. jun 2007 21:03

Zoda ali lahko kaj več napišeš o kitajski ponvi.Hvala. romi1

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

28. jun 2007 21:51

No a bo katera povedala kako je z oljem, recimo hočem skupaj spečt krompir in piščanca, koliko je tu potrebnega olja. Recimo za prs ali dva na debelo ali je mogoče dovolj, da vse skupaj samo malo polijem z olivnim oljem, premešam in dam v pico peka. Hobotka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti